Nauka Udzielania Pierwszej Pomocy - Czy to dla Ciebie ważne?


Zacznę może od tego, że już przedszkolaka warto uczyć jak wezwać pomoc,jak zrobić masaż serca i sztuczne oddychanie. 


Ale czy to ważne ?
Wielu z nas obawia się, że wiek dziecka może być nieodpowiedni. 

Bo przecież jest za mały

 Bo  przecież nie potrafi jeszcze nawet płynnie czytać

 I miałby udzielać komuś pierwszej pomocy?!  


Już prawie we wszystkich szkołach i w większości przedszkolach są zajęcia Pierwszej Pomocy  dla dzieci. 


Jak nauczyć dziecko Pierwszej Pomocy ? Prócz kursu z asystentami z Pogotowia Ratunkowego możemy zrobić to w domu w formie nauki, zabawy i GRY! Gry i zabawy mają uwrażliwić i wykształcić u maluchów pewne odruchy oraz bądź co bądź nawyki. Z pewnością wiecie, że maluch przyswaja wiedzę szybciej. Dlatego to jest właśnie odpowiedni czas  na to. Im wcześniej będziemy uczyć dziecko udzielania Pierwszej Pomocy i oczywiście im częściej będziemy to robić tym bardziej będziemy pewni,że gdy zdarzy się wypadek dziecko będzie umiało udzielić pomocy.

To tyle o obawy... 
Szukając inspiracji dla rodziców w Internecie znajdujemy wiele mini kursików, jednak wiedząc ,że dziecko jednak lubi zabawę to trzeba się do niego dostosować.  Ciekawa, mądra, edukacyjna gra od Hippocampus "Pierwsza Pomoc" 

Rodzinna gra planszowa, która powstała w oparciu o Ogólnopolski Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować" prowadzony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Gra skierowana jest dla dzieci w wieku od 7 roku życia. Jednak ja dla mojej niespełna 6 latki i 4 latki uprościłam nieco zasady i grałyśmy bez wielkich utrudnień. Bo wiecie zapewne,że dzieci w takim wieku często się denerwują jak im coś nie wychodzi:)

Pudełko zawiera 
Planszę do gry, która jest solidna, przyciąga uwagę dzieci ze względu na swoją kolorystykę
2 talie kart w tym:
- 37 kart Pytania ilustrowane
- 35 kart Pytania tekstowe 
razem 105 pytań
-4 karty Telefony alarmowe
-4 karty Przelicznik
-żetony 
- detektory odpowiedzi ( aby można było spojrzeć czy aby na pewno nasza odpowiedź jest prawidłowa)
-Instrukcja do Gry
-Mały samouczek
-Kostka i pionki do gry
Celem gry jest zebranie 4 żetonów  Zwycięstwa:
1. Wezwanie Pomocy
2. Resuscytacja
3. Defibrylacja
4. Pomoc służb ratunkowych wraz z hospitalizacjąZasady są proste:
Aby otrzymać wyżej wymienione żetony należy wędrować pionkiem po planszy (po wyrzuceniu kostki , przesuwamy pionek o tyle pól ile widnieje oczek na kostce). Ale w tej grze, na każdym polu coś się dzieje. Każde pole jest aktywne i wskazuje nam jakieś działanie. Jende pola są dobre inne natomiast złe, jednak wszystkie czegoś uczą....

Pole pytanie ilustrowane
Starasz udzielić poprawnej odpowiedzi na pytanie. Pytanie zawiera również ilustrację, dzięki której łatwiej jest nam odpowiedzieć na pytanie. Za poprawną odpowiedź pobierasz serduszko , które w późniejszym czasie można wymienić na jedną z kart Zwycięstwa.
Pole Pytanie tekstowe
Tak jak w przypadku pytanie ilustrowanego, jednak tutaj bez pomocy obrazka. I również za poprawną odpowiedź dostajesz serduszko niebieskie bądź czerwone.
Pole SZANSA/PECH
Pole Szansa
Wykonujesz polecenie na karcie po stronie Szansa.

np. Pamiętałeś o włożeniu rękawiczek jednorazowych, udzielając pierwszej pomocy. Dzięki temu nie doszło do zakażenia. Przesuwasz się na najbliższe pole Pomoc Doraźna. 

Pole Pech
Wykonujesz polecenie na karcie po stronie Pech. 

np. Jeździłeś na rowerze bez kasku. Jeżeli w czasie najbliższej tury którykolwiek z graczy udzieli błędnej odpowiedzi, tracisz 1 kolejkę.Oczywiście tych pytań jak wcześniej wspomniałam jest bardzo dużo, jedne są trudniejsze inne łatwiejsze. Do gry dołączony jest również Mały Samouczek, który świetnie wprowadza nas do gry. Przed rozpoczęciem gry zachęcam do zapoznania się z samouczkiem i przedstawienie go dzieciom. Z samouczka dowiemy się co to jest AHA, co zawiera łańcuch przeżycia , jakie są numery alarmowe, jak należy wezwać pomoc, jak wykonać resuscytację u osoby dorosłej i u dziecka, defibrylator co to jest i do czego służy oraz inne ważne informacje , które są niezbędne przy pierwszej pomocy. Nie trzeba dzieciom czytać regułek, przecież to często mają w szkole czy przedszkolu. Możesz , dziecku pokazać jak wygląda Wasza domowa apteczka, wziąć lalkę/misia (przy rodzeństwie możesz pokazać na dzieciach) jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przy jakimś wypadku. Dzieci mogą ćwiczyć na swoich misiach:)Kochani taką grę możecie zamówić Tu ---->Pierwsza Pomoc

Zapraszam Was również do śledzenia profilu na Instagramie Tu ---> Hipokampus

13 komentarzy:

 1. Super gra muszę taka kupic

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to gra, którą powinien mieć każdy, nawet każde przedszkole.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widziałam tę grę w księgarni i na pewno znajdzie się ona też u nas ale obawiam się, że jeszcze byłaby niedoceniona bo starsza córka ma dopiero 4 lata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, gra na pewno warta zakupu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Gra na pewno przyda się dla mniejszych dzieciaków. Nasze chodziły na kursy organizowane przez WOŚP od 1 klasy podstawówki. Polecam każdemu - przydatne umiejętności.

  OdpowiedzUsuń
 6. Gry edukacyjne u nas zawsze mile widziane :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super, już wiem co kupię siostrzenicy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Blogująca mama dwójki , Blogger