Opłata recyklingowa czyli czemu płacimy za reklamówki

oplata recyklingowa, ustawa o reklamowkach, torby foliowe, czemu reklamowki drozeja, drogie reklamowki, recykling, ustawa, unia europejska

Od 1 stycznia 2018 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie mogą być już oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Zostały one objęte symboliczną opłatą -opłatą recyklingową, która będzie doliczana do obowiązującej ceny takiej torby. 
Od 1 stycznia 2018 roku ku zdziwieniu Polakom panie w sklepie pytają czy "doliczyć płatną reklamówkę?". Nie stwierdzę, że i ja się nie zdziwiłam. Bo jeszcze w ostatni dzień roku 2017 mogłam kupić pieczywo i kilka produktów, a pani sama mi zapakowała zakupy. Teraz kładzie mi wszystko na ladę a ja ze zdziwienie "EEE Można prosić reklamówkę?" "Oczywiście ale za opłatą... 20 groszy".


Pierwszy i ostatni raz... W domu mam dużo toreb ekologicznych i teraz za każdym razem biorę je na zakupy. 

Jak uniknąć opłaty recyklingowej?

Możemy uniknąć opłaty recyklingowej wybierając ekologiczną torbę  czyli wielokrotnego użytku. W większości sklepów możemy ją nabyć i są one o wiele lepsze, mocniejsze od toreb jednorazowych. 
Ustalono jednak,że kwota maksymalna dotycząca torby foliowej będzie wynosiła 1 zł, jednakże w rozporządzeniu Ministra Środowiska do ustawy ustalono , iż kwota ta będzie wynosiła 20 groszy

Bezpłatne torby foliowe, kiedy je otrzymamy?

Bezpłatne będą torby lekkie, której grubość nie przekracza 15 mikrometrów, czyli tak zwane zrywki służące do pakowania żywności luzem. Takie zrywki możemy uzyskać w marketach przy dziale z owocami i warzywami lub w piekarniach do bezpiecznego pakowania np. bułek,lub w dziale mięsnym. 

Jeśli natomiast , chcielibyśmy zapakować zakupy w tak zwaną lekką torbę czyli zrywkę będzie to nie możliwe. I albo zdecydujemy się na zakup torby foliowej o grubości powyżej 15 mikrometrów albo  będziemy używali toreb ekologicznych, które zakupimy wcześniej do wielokrotnego użytku.

Ile wynosi opłata za torbę foliową w sklepie?

Opłata recyklingowa jak wyżej wspomniałam wynosi 20 groszy. Jednakże prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego może ustalić dowolną cenę za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego pod warunkiem, że w cenie tej zostanie uwzględniona opłata recyklingowa w wysokości 20 groszy. Czyli opłata za torbę foliową może wynieść 50 groszy , w tym 20 groszy stanowi opłata recykingowa -dochód budżetu państwa.

Całą Ustawę możemy przeczytać TU
Pamiętacie jak ostatnio wspominałam o niedzieli handlowej , której zakaz będzie obowiązywał już od marca! Więcej na ten temat możecie przeczytać Zakaz handlu w niedzielę

4 komentarze:

 1. Ja się cieszę, moze wiecej osob zacznie uzywac torebek wielorazowych i srodowisku wyjdzie to na dobre :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio właśnie widziałąm na paragonie tę opłatę....Dlatego noszę materiałowe torby :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście uważam, że torby foliowe powinny być bez opłaty recyklingowej. To nie do przyjęciom, żeby płacić za zwykłe reklamówki. I tak osoby, które cenią sobie ekologię będą dbały o środowisko i takie płatne reklamówki nic nie poradzą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdnaiem cena plastikowych toreb powinna byc tak wysoka, zeby w koncu wszyscy zrozumieli,ze to katastrofa dla srodowiska i nauczyli sie robic zakupy z wlasna plocienna torba lub koszykiem.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 Blogująca mama dwójki , Blogger