Syrop z pokrzywy
U nas w domu zagościła iście majowa przetwórnia syropków i miodów. Ostatnio robiłyśmy miód z mniszka lekarskiego, którego przepis możecie zobaczyć tutaj.
A dziś zapraszam Was na przepis na syrop z pokrzywy. Tak! Z pokrzywy. Ludzie zazwyczaj nie widzą właściwości tej rośliny lecz unikają jej aby nie poparzyć się. Po prostu uważają pokrzywę za chwast. Lecz dzisiejszym postem chciałam przekonać Was, że pokrzywa ma super właściwości a syrop z niej jest przepyszny!
Pokrzywa zawiera wiele witamin, mikroelementów i soli mineralnych. Pokrzywa ma mnóstwo właściwości. Działa wspaniale w leczeniu kamicy nerkowej i różnego rodzaju schorzeń układu moczowego, Ma właściwości moczopędne. Wyciąg z liści pokrzywy stosuje się przy chorobie reumatycznej.
Syrop z pokrzywy, którego przepis poniżej przeczytacie ułatwia przemianę materii. Jest idealny na problemy z żołądkiem, wątrobą czy nieżytem jelit oraz wspomaga apetyt. Pokrzywa zawiera duże ilości żelaza, a zatem możemy stosować przy anemii i spadku żelaza w organizmie. Wpływa korzystnie przy produkcji czerwonych krwinek oraz obniża poziom cukru we krwi. Poza tym występują w niej między innymi ; magnez, fosfor,wapń, siarka, potas,jod, krzem i sód, chlorofil,witaminy A, K,C i B2.
Pokrzywa jest nazywana kobiecą rośliną gdyż stosuje się nią na stany zapalne pochwy. Przeciwdziała wypadaniu włosom oraz łamaniu się paznokci. Jest idealna na łojotok, grzybicę, łupież i inne schorzenia skóry głowy.
Z pokrzywy możemy zrobić okłady, soki, herbatki oraz syropy, którego przepis przedstawiam poniżej:)
Składniki:
- pokrzywa
- woda
- cukier
- kwasek cytrynowy/sok z cytryny
Pokrzywę zbieramy w rękawiczkach, aby się nie poparzyć. Najlepiej aby były młode, wtedy sok z niej będzie lepszy. Rwiemy same czubki.
Zebraną pokrzywę płuczemy. Wkładamy do garnka, zbijamy (np. tłuczkiem) aby ją dobrze ugnieść. Zalewamy wodą. Na 1 kubek pokrzywy zalewamy 1 kubek wody. Gotujemy ok 30 minut. Następnie musimy przecedzić przez szmatkę a wywar wlewamy do garnka. Na 1 litr wywaru dodajemy 0,5 kg cukru oraz sok z cytryny lub łyżkę kwasku cytrynowego. Gotujemy kolejne 30-40 minut. Przelewamy do słoików i pasteryzujemy ok 5 minut.